Blog

5 korzyści zdrowotnych, jakie niesie za sobą jazda na rowerze elektrycznym

Wielokrotnie udowadniano, że jazda na rowerze jest fantastycznym ćwiczeniem aerobowym dla tych, którzy chcą poprawić swój ogólny stan zdrowia, popracować nad kondycją i wyglądem swojej sylwetki. Dzięki rowerom elektrycznym, większa ilość osób jest w stanie doświadczyć licznych korzyści zdrowotnych, jakie zapewnia ten rodzaj aktywności fizycznej. Dlaczego? Dlatego, że w przeciwieństwie do klasycznego jednośladu, e-rower to pojazd dla każdego.

Dzięki funkcji wspomagania, jazda na rowerze elektrycznym jest czasem tak łatwa i przyjemna, że można mieć odczucie, że to swego rodzaju... oszukiwanie. Wcale tak nie jest. Jazda na e-rowerze to w rzeczywistości taki sam trening, jak podczas jazdy na klasycznym jednośladzie. Oto zalety, jakie niesie za sobą ten rodzaj ćwiczeń:

Wpływa pozytywnie na Twoje samopoczucie

Jazda na e-rowerze wpływa pozytywnie na nasze zdrowie nie tylko pod względem fizycznym, ale też psychicznym. Podczas ruchu wytwarzane są bowiem endorfiny. Nasz organizm uwielbia, kiedy jesteśmy aktywni fizycznie. Rower, w tym kontekście, pomaga zadbać o dobry nastrój i samopoczucie.

Poprawia wydolność sercowo-naczyniową 

Podczas jazdy na rowerze Twoje płuca, serce i mięśnie pracują nieprzerwanie przez dłuższy czas. Tym właśnie charakteryzują się ćwiczenia aerobowe. To doskonały sposób na poprawę kondycji serca i wydolności układu oddechowego, obniżenie ciśnienia krwi oraz uregulowanie wielu innych funkcji sercowo-naczyniowych. 

Pomaga w utracie tkanki tłuszczowej 

Użytkowanie e-roweru może pomóc Ci zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Podczas godzinnej przejażdżki spalasz bowiem średnio aż 444 kcal! To jedynie o 20% mniej w porównaniu do ćwiczeń na klasycznym rowerze. Pomyśl tylko, o ile łatwiej będzie Ci kontynuować treningi, kiedy jazda nie będzie Ci się kojarzyła z wyczerpującymi godzinami ćwiczeń, a z przyjemnymi przejażdżkami? Z e-rowerem szybciej uda Ci się osiągnąć swoją wymarzoną wagę. 

Idealna alternatywa dla biegania 

Płynny ruch pedałowania zmniejsza obciążenie, które ciągle wywierane jest na stawy i otaczające je tkanki, dzięki czemu jazda na rowerze to doskonała alternatywa dla ćwiczeń, takich jak bieganie lub chodzenie. Jest to szczególnie pomocne dla osób, które w przeszłości doznały urazów stawów, a akurat kolana i biodra należą do najczęściej kontuzjowanych. 

Wzmacnia i poprawia elastyczności mięśni 

Podczas ruchów, które wykonujemy w czasie pedałowania, czyli zginanie i prostowanie dolnych kończyn, pracują prawie wszystkie mięśnie nóg. Pozytywnie wpływa to na ich wzmocnienie, poprawę elastyczności, zwiększa też gęstość kości, dzięki czemu zapobiega osteoporozie. 

W Move uważamy, że włączenie e-roweru do Twojego codziennego życia niesie za sobą wiele nieocenionych korzyści. Czy można prosić o coś lepszego niż aktywność fizyczna, która zarówno poprawia Twoje zdrowie fizyczne, jak i psychiczne? Sam sobie odpowiedz na to pytanie.